Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby obce > O obci > Místní části obce > Podlesí

Podlesí

Bruntálské panství, kam Podlesí patřilo, „bohaté svými lesy, zlatem, stříbrem a železem“ vlastnil slezský rod Vrbnů, kterému byl po bitvě na Bílé hoře 1621 majetek konfiskován a prodán za „směšnou“ cenu 200 000 zlatých Řádu německých rytířů. Na místě Podlesí byly jen lesy. Řád je vykácel na dřevěné uhlí a vypálil. Vypálená místa se brzy znovu zazelenala, a nová obec tak dostala jméno Wiedergrün (wieder = opět, grün = zelené).

 

     První písemný údaj k této lokalitě zmiňuje r. 1622, kdy zde bylo postaveno lovecké stavení Jagerhaus. V r. 1622 byl zřízen dvůr nazývaný později Maierhof, kolem kterého byla v r. 1630 oficiálně založena obec. Prvním lokátorem byl rychtář Graupner, s nímž přišlo prvních 15 osadníků. Lokátor byl v podstatě středověký developer, který měl za úkol zajistit osadníky, přidělit půdu a osídlit oblast. Ve zprávě z 1636 se píše že „v obci je půda velmi kamenitá, lidé sotva mají na nutný chléb a musí si přilepšovat obchodem či prací v dolech a řemeslem“.  V r. 1748 byla postavena kaple svatého Josefa, na pozemku, který věnovala rodina Riedelova.

 

     Po válce byla obec osídlena českým obyvatelstvem a 10. září 1946 dostala obec název Podlesí, který přiléhavě popisuje polohu obce, kterou tvoří hlavně lesy, sahajícími až k Hvězdě, s nejvyšším bodem 894 m.n.m, do katastru Podlesí náleží i větší část silnice mezi Malou Morávkou a Hvězdou. Obydlená část s malou výměrou zemědělské půdy je pod lesy na okraji katastru. Po znovuosídlení byla v obci škola, kaple s hřbitovem, MNV, dva obchody, 3 hostince (jeden jako obecní kulturní dům), hasičská zbrojnice, pošta, polesí s hájenkou, 6 velkých statků. Kulturní život obce zabezpečovali učitelé, a nejvíc se o něj zasloužil pan učitel Antonín Hanák.

     Nedostatek pracovních příležitostí, nízké platy a špatné dopravní spojení vedlo k  vylidňování, postupně byl zrušen MNV, polesí, uzavřeny hostince, škola, obchod a pošta. 

Obec měla v r. 1945 220 obyvatel, katastr obce měl výměru 782 ha, 545 ha lesů a 218 ha zemědělské půdy, z toho 171 ha orné půdy tj. 78%.

Stav k roku 2023 – celková výměra 818 ha, z toho 573 ha lesů, 214 ha zemědělské půdy. Ta je tvořena z 93% travním porostem - 197 ha. Podlesí má 80 budov, z toho 33 rodinných domů a 32 rekreačních objektů. Trvale přihlášeno 97 obyvatel.

 

ZALOŽEN SPOLEK PRO OBNOVU PODLESÍ

SPOLEK PRO OBNOVU PODLESÍ - STANOVY

podles 2022_2.jpg

 

Prolistujte si interaktivní kronikou části Podlesí